Článek pro ty z Vás, kteří se vydají na mnohahodinovou pouť okolo soukromého rybníka v Medlešicích u Chrudimi.

Občerstvení
Samozřejmostí bude občerstvení ve formě dostatku pitné vody (perlivé i neperlivé). K dispozici bude také káva, Coca Cola a iontový nápoj (pravděpodobně IsoDrinx od Nutrendu) kvůli energii. K jídlu to potom bude sušené i čerstvé ovoce, rýžové/kukuřičné chlebíčky, želatinové bonbóny a flapjacky. K dispozici bude možná i vývar.
Jídlo
Ostatní jídlo je čistě ve Vaší režii. Jídlo si můžete přinést vlastní, k dispozici je lednička a případně i mikrovlnná trouba na ohřev. Případně si ho můžete nechat přivést (Chrudimské restaurace zpravidla vozí jídlo do Medlešic). Vezměte si klidně vlastní gely, iontové nápoje, nebo jakoukoliv jinou tekutou/pevnou stravu. Důležité je, aby Vám strava seděla. Proto je fajn vzít a jíst jen to, na co jste zvyknutí na dlouhých trasách a víte, že snese Váš žaludek. Tisíc lidí Vám může doporučit tisíc věcí, ale to neznamená, že zrovna Vám bude tip od někoho zkušenějšího vyhovovat.
Obecným doporučením je jíst během výkonu převážně sacharidy (energetická složka). Na hodinu výkonu počítejte přibližně +- 50g sacharidů (podle tempa/intenzity pohybu, počasí, a toho, na co jste vytrénovali žaludek). Při velmi intenzivním/závodním tempu to může být i 100 a více gramů. Naopak při chůzi může stačit například i 30g. Každopádně přibližně týden dopředu je fajn zvýšit v jídelníčku sacharidy (rýže, brambory, těstoviny atd...).
No a samozřejmě dostatečně pít. Což bude znovu záviset na spoustě okolností (jako například na tom, jak moc se budete potit). Myslete hlavně na to, že už zhruba 1-2% dehydratace organismu může mít negativní vliv na výkon. Zhoršené jsou jednak kognitivní funkce a pak taky termoregulace (nastává přehřívání organismu). Proto nečekejte na stav žízně (ta už je znakem mírné dehydratace) a pijte raději pravidelně po menších dávkách (cca po 15-20 minutách asi 1-3 deci vody). Zvlášť při velmi teplém počasí. Při intenzivním, nebo dlouhotrvajícím výkonu zvažte i doplnění elektrolytů ve formě tablet, nebo nápoje.
Oblečení
Dosud nám počasí na předešlých dvou ročnících přálo v tom smyslu, že pršelo minimálně. Každopádně doporučuju vzít si větrovku (zvlášť pokud půjdete přes noc), nebo nepromokavku (pokud bude předpověď nepříznivá). Náhradní ponožky i další věci (kdybychom opravdu promokli). Všechny věci ideálně dopředu vyzkoušet i na delších túrách. Měli byste vědět, kde jsou problémová místa, která se Vám postupem času odírají a být na to připraveni. Nezdá se to, ale taková odřenina v podpaží, nebo tříslech může závod předčasně ukončit. Zvažte také pokrývku hlavy. Zvlášť v případě, že bude slunečné počasí. Závod bude probíhat na otevřeném prostoru. Prakticky není kde se schovat (vyjma občerstvení), takže budeme celou dobu vystaveni slunci. Častý dotaz je pak na kompresní ponožky nebo návleky. Ano či ne? Opět platí, že pokud nevíte do čeho jdete a nikdy jste kompresní návleky, nebo ponožky neměli, nezkoušejte to během závodu. Všechny věci, které si vezmete, byste měli mít opravdu vyzkoušeny a vědět, že Vám 100% sedí.
Boty
Pro boty platí to samé, co pro oblečení = vezměte si boty, které máte vyzkoušeny. Neměli by být úplně proběhané/prochozené (kvůli tlumení), ale ani úplně nové (kvůli tomu, že nevíte, kde nesedí a jaké odřeniny a kde můžou způsobit). Boty je třeba dobře znát. Znovu podotýkám, že jeden puchýř může ukončit závod, který jinak fyzicky i mentálně zvládáte. Běží se po zpevněném, ale travnatém povrchu. Zvažte, jestli je třeba brát trailovou obuv, nebo si vystačíte se silničkou. Trailovky bývají tvrdší, ale v případě, že bude bláto, můžou se hodit. Vysoká silnička zase může na ne úplně rovném povrchu působit trable, co do došlapu. Já osobně beru boty dvoje.
Doplňky
V případě, že půjdete přes noc, hodí se určitě nabitá čelovka. Doporučuju dopředu zatejpovat všechna problémová místa. A taky promazat všechna potenciální problémová místa, kde to může "drhnout", buď vazelínou, nebo jiným gelem. Pevné tejpy potom budeme mít i na místě. Používáte-li kineziotejpy, vezměte si je. Budeme mít i náplasti, roller, tenisák a jiné masážní pomůcky (vyjma pistole). K dispozici bude i sportovní krém na opalování. Pokud máte, vzít si můžete i hůlky. Po několika hodinách na nohách se můžou hodit. Nechcete-li během závodu příliš zastavovat, zvažte taky běžeckou vestu, nebo malý batoh, kam můžete strčit camelbak, či soft flasky a nějakou tu tyčinku. Běžíte/jdete-li na výkon, každá minuta, kterou ušetříte, může být cenná.
V případě dalších dotazů se na mě obraťte ideálně v komentářích. A Všem účastníkům přeji hodně sil! Fyzických i mentálních. 💪