Pohybová všestrannost

autor: | 8 Úno 22

Pohybová všestrannost je vlastně takovej nekončící projekt, kterej běží už několik let. Mnohokrát byl upraven, od základu překopán, změněn a na jeho tvorbu padlo bohužel (nebo bohudík) mnoho listů papíru, kafe, nervů, nocí i dní. Co to vlastně ale je a jak to aspoň rámcově vypadá?

V zásadě jde o to, že se hýbeme na mnoho způsobů. Není to kruhovej trénink (ten mimochodem cvičíme pod dozorem Téry v Roh. Bělé), ale neznamená to, že to tak občas nemůže vypadat. Není to ani silově-kondiční příprava (byť i takový chvilky jsou), není to tanec ani jóga (ačkoliv i tyhle prvky čas od času využijeme) a není to ani cirkus (i když se stává, že žonglujeme, nebo balancujeme). Pokud se o hodinách Pohybový všestrannosti něco dá říct, tak že je to vlastně takovej průřez mojí vlastní praxí. Promítá se v ní (chtě nechtě) moje zkušenost, myšlenky, nápady a to, jak pohyb chápu. Dneska možná děláme základní věci na kruhách a za rok to můžou bejt víc sprinty a medicinbaly. Záleží kam nás pohyb zavane. Je to zkrátka proces…

Vůbec to přitom neznamená, že by hodiny byly nahodile poskládaný podle toho, jak se zrovna vyspim. Vybíráme věci (jednotlivý dovednosti, nebo okruhy/témata) systematicky, pojmenováváme je, stavíme je do bloků (přibližně po 15-30 minutách) a nějakej čas jim věnujeme naší pozornost (asi čtvrt roku), abychom se s nimi seznámili, trochu je nasáli a vstřebali. Každej svým tempem a podle svých možností. A pak je vezmeme, na chvíli je uklidíme do krabice a vytáhneme něco jinho. Asi jako to má dítě s hračkama. V jednom období jsou nejlepší hračky míče, v dalším autíčka nebo panenky, pak stavebnice jako lego, společenský hry a nakonec mobily. K některým věcem se přitom dítě vrátí i dvakrát/třikrát za dětství, jiný nenávratně a nemilosrdně zatluče do dřevěný krabice a zakope šest metrů hluboko. Celý dětství ale přitom krouží okolo jednoho a toho samýho. Okolo hry. A stejně tak i my měníme témata, učíme se, někdy vytahujeme z virtuální skříně jedny a ty samý věci pořád dokola a jiných věcí se nedotýkáme, zatímco se na ně práší. Pořád ale kroužíme okolo pohybu.

A tady se nám to pěkně prolíná – Hra a Pohyb. Pohyb Hrou

Neustále jsme v pohybu a mění se nám hračky (rozuměj drilly a témata) podle potřeby a našeho chápání věcí. Někdy jsme blíž tomu dospěláckýmu hraní, kdy je to serióznější, uhlazený a jindy jsme blíž tomu dětskýmu hraní, kdy je všechno dynamičtější a chaotičtější.

A protože video řekne více než tisíc slov, tady jsme jedno připravili

Na cvičení se můžete hlásit skrz Facebook, náš mail, kontaktní formulář, nebo nám pošlete sms/zavolejte. Máme i WhatsApp skupinu. A s jakýmkoliv dotazem se na nás klidně obraťte a my Vám rádi odpovíme.

„Move. More. Because you can.“ Ido Portal

Chceš se s námi podělit o svou myšlenku? Máš dotaz, nebo připomínku?

Neváhej napsat komentář!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments