Naše sedmero

autor: | 14 Říj 20

Zkušeností jsme došli k názoru, že by bylo dobré vytvořit pro lidi takovou základní sadu doporučení, jak si u nás cvičení užít. My to sice na hodinách opakujeme, těch témat se nějakým způsobem dotýkáme z různých směrů, ale ono je vždycky lepší mít to ještě všechno pěkně pohromadě spesaný, aby to bylo na očích…

SOUSTŘEDĚNOST, KONCENTRACE

  • Buďte pozorní a vnímejte na 100% všechno, čemu se věnujeme. Zvláštní pozornost pak věnujte sami sobě.

My samozřejmě chápeme, že člověk přichází cvičit s různou motivací. Někdo si jde dát do těla, další si jde odpočinout, třetí chce kompenzovat svoje sedavý zaměstnání. Nicméně z chytrých knih dávno všichni víme, že pokud něco člověk dělá, je třeba to dělat se vší soustředěností a koncentrací na danej úkol. Neznamená to, dělat to dokonale. Znamená to, že člověk úkolu odevzdá všechno, co je v danej okamžik v jeho silách. Místo aby přemejšlel o tom, jestli si dá k večeři řízek s bramborama, nebo chleba s máslem, věnuje se naplno tomu, co se děje teď. Zní to jako totální klišé, ale považujeme za úplně stěžejní, si tuhle schopnost soustředění udržet. Neb se potom dá předejít mnoha zbytečným událostem (zraněním) a zrychlí se tím i chod hodiny, protože člověk pak nemusí všechno opakovat třikrát. 🙂

BOLEST

  • Když se budeš soustavně a dlouhodobě ničit, budeš zničenej.

Nemáme nic proti tomu, aby byl trénink tvrdej. Těžkej. Ale nikdy by to nemělo překročit určitou hranici. Dostávat se často a hodně za komfortní zónu vede akorát tak do pekla. K vyhoření. K likvidaci. Mnohem lepší nápad podle nás je, komfortní zónu postupně rozšiřovat. Chodit okolo ní. Nabourávat jí.

Znáte heslo: „Co bolí, to sílí?“ Tak si ho před hodinou vždycky zastrčte někam hluboko do…hlavy a vytáhněte ho až vyjdete z tělocvičny, nebo si ho z tý makovice vyseparujte nadobro (prosim Vás to je obrazně řečeno. Vrtat se něčim v hlavě není úplně nejlepší nápad). Každej z nás je samozřejmě svobodná lidská bytost a pokud někdo touží po tom se likvidovat, pak prosim je to jeho volba. Nicméně čiňte tak prosím někde jinde. My bychom rádi zůstali u nějakýho zlepšování pohybových dovedností. Ne u plošný likvidace.

TICHO

  • Pohybujte se jako šelma.

Viděli jste někdy lovit kočkovitou šelmu ne? Ten pohyb to je elegance sama. Nefuní u toho, nedupe, pohybuje se maximálně ekonomicky. Rozmýšlí každej další krok. Maximálně se koncentruje (a jsme u bodu číslo 1)…

Je jednoduchý takovýho stavu při cvičení dosáhnout? Ne. Vyžaduje to praxi, trénink (jako ostatně všechno). Ale dá se to mít na paměti. Dá se to do jistý míry „fejkovat“ (předstírat). Dá se s tím pracovat a dá se to brát jako zpětná vazba. Pokud je člověk úplně na pračky, unavenej, vyčerpanej, tak zpravidla není schopen už ani dobře vnímat, ztrácí motorickou kontrolu nad svým pohybem a tím pádem se zvyšuje riziko jeho zranění. A pak je čas zvolnit (zmenšit rozsah pohybu, zvolit lehčí variantu…), zrelaxovat, případně na chvíli úplně vypnout a až to půjde, nahodit motory znova. Každej máme svoje tempo, svojí schopnost mobilizovat síly. Neperte se s tím. Zkrátka pokud už se pohybujete těžkopádně, nemůžete popadnout dech a jste na hranici svých sil, zvolněte.

BOTY

  • Dobrá bota, půl zdraví.

Pokud možno pořiďte si kvalitní obuv, který je dneska na trhu nepřeberný množství. Ve spoustě případů vidíme lidi, jak jim to na parketách klouže, nemůžou se v botě pohybovat svobodně, nemůžou se odrazit, ani brzdit. Má to potom dopad na jejich výkonnost.

Můžete u nás cvičit naboso? Ano. Pokud si na to troufáte, nedělá Vám to problémy, máte dobrou oporu, ledviny s tím nemají problém, tak my taky ne. Má to svoje výhody a má to svoje nevýhody. Existuje větší riziko mechanickýho poškození, nicméně zpětná vazba na činnost je zase rychlejší. Slušnou alternativou může být nějaká minimalistická bota, která má tu výhodu, že je poddajná a zároveň chrání kůži. Jedním dechem ale dodáváme, že to fak není pro každýho.

KVALITA > KVANTITA

  • Aneb méně je někdy více.

Jednoduše řečeno vždycky odveďte přesně tolik práce, aby tím neutrpěla její kvalita. I kdybychom stokrát stanovili, že se bude dělat 10 opakování nějakýho cviku, nikde není napsáno, že je nutně musíte udělat naráz a že je máte provést za každou cenu. Existují tréninkový mechanismy na to, jak to udělat tak, aby člověk mohl dodělat sérii s předepsaným počtem opakování a zároveň tím neutrpěla kvalita provedení. Pravidla neexistují jen tak pro srandu. Je to rámec, určitej návod, jak něco provést, na něčem pracovat. Je to nástroj. Je nám stokrát příjemnější, když dodržíte návod a porušíte počet opakování, než když porušíte zásady, abyste ty dvě poslední opakování nějak dokopali do konce. Soustřeďte se na kvalitu. Kvantita přijde časem sama.

MISTR A ŽÁK

  • Všichni se učíme. Společně.

Nejen že my na hodinách učíme Vás, ale učíme se i my sami od Vás. Nejsme dokonalí, nevíme všechno. Proto zpochybňujte, ptejte se, vznášejte námitky. Nejste zvířata v kleci a my nejsme Vaši drábové. Diskutujte, učte se od nás i od ostatních. My to jenom uvítáme.

ZÁBAVA

  • Hlavní je se z toho nepo*rat.

Proto se bavte, zkoumejte možnosti, hrajte si, poznávejte. Pohybová gramotnost a jistá kultura je důležitej prvek, ale ruku na srdce, živí Vás to? Jestli ne, berte cvičení s lehkým nadhledem a lehkostí. V klidu a v pohodě. Trénujte tak, abyste odcházeli spokojený a dobře naladěný. My se k tomu pokusíme svou troškou přispět.

Chceš se s námi podělit o svou myšlenku? Máš dotaz, nebo připomínku?

Neváhej napsat komentář!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments