Ach ty rezervace…

autor: | 4 Zář 20

Říká se, že vrcholem lidskýho bytí na zemi je osvícení. Schopnost nějakýho vhledu. Moudrost. Což je jasná pitomost, protože podle mě je to schopnost zorganizovat akci, na který se sejde přesně takovej počet lidí, kteří jsou nahlášení. To je totiž v podstatě umění a lidi ovládající tohle umění jsou pro mě něco jako čarodějové disponující nějakou nadpřirozenou silou…

Každopádně, my jsme vyzkoušeli už kdejakou pitomost, aby se nám podařilo docílit vrcholnýho stavu, kdy 10 rezervovaných lidí na skupinový cvičení znamená, že přichází 10 lidí na skupinový cvičení. A cestou jsme si všimli několika pozoruhodných nástrah. Jednou z nich je, že v podstatě jakákoliv negativní motivace trestá ty, kteří se pravidelně a poctivě hlásí… Abych to vysvětlil. Představte si, že máte jednoduchý a blbuvzdorný pravidlo, že když se Vám někdo nahlásí na nějakou akci, tak se může bez postihu odhlásit maximálně 24 hodin před samotnou akcí. Pokud to nestihne, platí polovinu částky a pokud se neuráčí ani objevit, platí plnou částku. Vypadá to jednoduše, vypadá to jasně, ale má to několik problémů. Jedním z nich je, že se Vám lidi můžou začít přestat hlásit dopředu úplně, protože, pokud jim hrozí nějaká pokuta za to, že se nedostaví, tak je jednodušší nehlásit se vůbec… Samo o sobě tak není tohle pravidlo moc dobrej nápad, protože jediný potrestaný budou pitomci, který se poctivě hlásej, zatímco ti, co to maj na párku, se smějou.

Aby to tak nebylo, může člověk pravidlo doplnit tím, že na akci je omezenej počet míst. Což je pravidlo sice pěkný a donutí lidi se pro jistotu hlásit, ale pokud někdo vypadne (a Murphyho zákon říká, že pokud někdo může vypadnout, tak vypadne), existuje volnej flek, na kterej je třeba někoho sehnat. Což jde u větších akcích, ale dělat to několikrát do týdne je de facto full-time job sám o sobě. Navíc to, že má člověk volnej flek ještě neznamená, že se někdo neohlášeně nedostaví! Další Murphyho zákon totiž říká, že pokud se někdo může dostavit, tak se dostaví a to zpravidla v tu nejmíň vhodnou dobu (když je plno)…

I s tím se dá ovšem něco dělat. Prostě řeknete, že hodinu před samotným cvičením už není možný se přihlašovat, ale to už zase začíná bejt na samostatnej vnitřní řád a člověk aby vypisoval několik A4 jenom o pravidlech kvůli samotným rezervacím. Což otravuje nejen lidi, otravuje to i nás a my na to jaksi nemáme ani čas a ani náladu.

A protože na to nemáme ani čas a ani náladu, tak jsme idioti. Člověk se u nás totiž nemusí hlásit vůbec. Nemáme žádný penále, žádný pokuty ani tresty, protože nám to v tuhle chvíli nedává moc smysl. Smysl to asi někdy mít bude (jindy a jinak), ale ne teď…Přesto ale Vás, pravidelný návštěvníky (i Vás potenciální pravidelný zákazníky) prosíme, abyste se ozvali. Není třeba psát slohový cvičení na téma – Proč se dnes nemůžu dostavit na cvičení, ačkoliv jsem se přihlásil/a. Stačí obyčejný: „Sorry, sem kokot, já vim.“ Ne dělám si samozřejmě legraci, stačí prostě jen napsat: „Nepřijdu. Nemůžu.“ A stejně tak není třeba psát slohový cvičení na téma – Proč zrovna dnes na cvičení přijdu. Stačí nám napsat „Přijdu.“ Nebo cvaknout na „zúčastním se“ na těch facebookách. A pak to buď dodržet a nebo se zase odhlásit, pokud to z nějakýho důvodu neklapne.

Obrázek je samozřejmě čistě ilustrační

My tak trochu hloupě a naivně předpokládáme, že jsme všichni lidi, homo sapiens (člověk moudrý) a že se vždycky nějak dohodneme. Pokoušíme se tím vycházet vstříc nám i Vám, takže ačkoliv nemáme žádnou povinnou formu rezervace, velmi Vás prosíme, hlaste se. Ušetříte nám velkej kus práce a pro všechny strany to bude výhodný a příjemnější. Protože když to takhle bude fungovat, tak nebudeme muset nic měnit a vy nebudete muset číst nějaký naše slohovky na téma – Jak a kdy se hlásit na cvičení a co dělat, když se cvičení účastnit nemůžu. A my zase nebudeme muset panikařit, když místo 6 nahlášených lidí na kruhák, přijde lidí 12.

Chceš se s námi podělit o svou myšlenku? Máš dotaz, nebo připomínku?

Neváhej napsat komentář!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments